Türk Hamamı  

Türk Hamamı, Türk banyosu geleneği ile, XV. yüzyılın ikinci yarısında Anadolu’nun hamam kültürünün kaynaşması sonucu ortaya çıkmıştır. Türklerin İslamiyet’in temizliğe ait hükümlerini büyük bir titizlikle uygulamaları neticesinde, özellikle İstanbul’un fethiyle beraber İstanbul’da ve Osmanlı Devleti’nin büyük bir bölümünde binlerce Türk Hamamı inşaa etmişlerdir. XVII. yüzyılda, sadece İStanbul’da 168 büyük çarşı hamamı vardı.

 

 

Türk Hamamı, özel bir düzenle ısıtılan sıcak ve soğuk suyu bulunan, yıkanmak amacıyla kullanılan yapıdır.

Hamamlar, sıcak su ve sabunla yapılacak vücut temizliği için ideal bir yıkanma ve temizlenme yerleri olmakla birlikte, hamamda ter atarken vücudun ovularak yıkanması kan dolaşımını kolaylaştırarak insana rahatlık hissi vermesi bakımından Türk Hamamları sağlığa faydalı etkide bulunmaktadırlar.

 

Türk Hamamı başlıca 3 kısımdan oluşur;

Soyunma Yerleri: Soyunma yerlerinin içerisinde yıkanan kişilerin uzanıp dinlenebilecekleri sekiler bulunur.
Yıkanma Yerleri: Herkesin teker teker yıkandığı ’kurna başı’ ile, kapalı ve tek kişilik yıkanma hücreleri ’halvet’ olarak 2 bölüme ayrılan yıkanma yerlerine soğukluktan geçilerek ulaşılır. Ayrıca çeşitli geometrik şekillerden oluşmuş, zeminden yüksekte yapılmış mermer göbek taşı bulunur.
Isıtma Yerleri(Külhan): İçerisinde hamamı ısıtmak için yanan ateşin bulunduğu, hamamın altındaki kısımdır. Tüteklik adı verilen bacalar, mermer zeminin altındaki özel yollardan gelen, ateşten yükselen alev ve dumanı uzaklaştırır.

 

hakkımızda

|

hizmetlerimiz

|

duyurular

|

fotoğraf galerisi

|

fethiye

|

iletişim

Sultan Hamam & Spa Center 2010 / info@sultanhamamfethiye.com